Normostrana: počet znaků

Abyste mohli požádat o cenovou nabídku, musíte vědět, kolik znaků obsahuje jedna normostrana. Překladatelé udělají cenovou nabídku na základě počtu znaků nebo slov ve vašem dokumentu nebo podle toho, kolik normostran obsahuje. Je to tak nezbytná část vytváření cenových nabídek, že od zákazníků inzerujících na našich stránkách požadujeme, aby uvedli alespoň jeden z těchto údajů ve své nabídce práce.

Jak ale můžete zjistit délku svého dokumentu?

Pokud potřebujete přeložit dokument Word, kliknutím na počet slov v levém dolním rohu se zobrazí počet slov a počet znaků v dokumentu. Můžete tam také najít počet stránek a počet znaků včetně mezer nebo bez mezer.

Normostrana

Pokud je váš dokument v jakémkoli jiném formátu, nedělejte si starosti. S výjimkou obrázkových souborů se dají dokumenty téměř každého formátu zkopírovat do Wordu pro spočítání slov. Stačí zkopírovat přeložitelný materiál a vložit ho do souboru Word, kde můžete provést kontrolu. V případech, kdy to není možné, zkuste použít online konvertor ke změně vašeho souboru na formát .doc nebo .docx.

Je také důležité mít na paměti, že počet slov uvedený ve Wordu nezahrnuje slova obsažená v obrazových prvcích v dokumentu. Pokud soubor obsahuje obrazové prvky nebo se jedná o soubor obrázku, spočtení slov se docílí odhadem.

Pokud nejste schopni zjistit řádný počet znaků nebo slov, navrhujeme, abyste soubor nahráli společně s vaším inzerátem, aby si ho překladatelé mohli prohlédnout. Budou vám tak moci udělat přesnou cenovou nabídku.

Normostrana (nebo NS) je v podstatě délka průměrné strany a mnoho překladatelů v České republice s ní počítá při uvádění cenových nabídek. NS dokumentu zjistíte tak, že celkový počet znaků vašeho dokumentu (včetně mezer) vydělíte 1800. Mějte prosím na paměti, že pravidlo NS = 1800 znaků se vztahuje pouze na Českou republiku; několik dalších zemí také používá výraz normostrana, ale může jím mít na mysli jiný počet znaků. Například v Německu se NS rovná 1500 znakům.