Nástroje pro překladatele

Některé z nejvýznamnějších investic učiněných překladateli a tlumočníky, ať už zkušených nebo nováčků, se týkají nástrojů pro jejich řemeslo. Bez ohledu na to, jak moc je překladatel zapálený do svého řemesla, vždy bude mít na svém nákupním seznamu počítačový hardware a software, protože dny, kdy bylo toto povolání odkázané na papír a tužku, jsou dávno pryč.

Nástroje pro překladatele

Tady je proto sbírka některých z těch nejužitečnějších nástrojů a online aplikací dostupných profesionálním překladatelům:

Open Office je bezplatný balíček kancelářských aplikací dostupný pro několik různých počítačových operačních systémů. Podporuje mimo jiné jak formát OpenDocument, tak i formáty Microsoft Office. K březnu 2009 OpenOffice podporoval přes 80 jazyků.

Google Docs je bezplatná internetová aplikace od Googlu obsahující textový editor, tabulkový procesor, prezentace a formuláře. Umožňuje uživatelům vytvářet a upravovat dokumenty online a spolupracovat s dalšími uživateli v reálném čase.

Foxit Reader je mnohojazyčné čtecí zařízení pro PDF. Základní program se dá stáhnout zdarma stejně jako u Adobe Reader, nicméně Foxit je proslulý svým krátkým načítacím časem a malou velikostí souborů, což je v porovnání s Adobe Reader příznivější.

Mozilla Firefox je bezplatný webový prohlížeč známý pro svou malou zátěž počítače a pro obsažení prohlížecích záložek, kontroly pravopisu, vyhledání v textu, živých záložek, manažera stahování a zabudovaného vyhledávacího systému, který používá uživatelův zvolený vyhledávač. Funkce mohou být přidány pomocí užitečných přídavných aplikací.

Mozilla Thunderbird je bezplatný, otevřený, multiplatformní klient pro e-mail a zprávy.

Subtitle Workshop je nejlepší nástroj na úpravu titulků, který zahrnuje kontrolu pravopisu a pokročilou funkci vzhledu a náhledu.

ClamWin je bezplatný, otevřený antivirový software pro Microsoft Windows. Obsahuje: vysokou míru odhalení virů a spyware; plánovač kontrol; automatické stahování pravidelně aktualizované virové databáze; samostatný virový scanner a zabudování kontextového menu do Microsoft Windows Explorer; a schopnost automaticky odstranit zavirované přílohy.

Trello je nástroj na spolupráci, který organizuje vaše projekty do nástěnek. Stačí jeden pohled a Trello vám ukáže, na čem se pracuje, kdo pracuje na čem a kde je něco rozpracováno.

Kromě výše uvedených nástrojů by překladatel měl investovat také do CAT nástrojů (pro počítačem podporovaný překlad). Přečtěte si náš předchozí článek o srovnání CAT nástrojů. Profesionální překladatel nebo tlumočník by se měl navíc obeznámit s online vícejazyčnými slovníky.